Dnia 15 marca 2019 roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w XVII edycji Pomorskiego Festiwalu Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé spiéwë”. Odbył się on w Szkole Podstawowej nr 1 im. Lecha Bądkowskiego w Luzinie.

Konkurs pieśni kaszubskiej jest rozwijaniem tradycji śpiewaczych naszego regionu. Uczestników jednoczy chęć podtrzymania regionalnej tradycji muzycznej, odkrywania bogactwa i piękna kaszubskich pieśni. Służy również w ugruntowaniu kultury Kaszub.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie : Maja Jalowska, Karolina Treder, Martyna Stankiewicz, Nikodem Jeliński, Paweł Cyman, Maciej Keller oraz towarzyszący im młodzi muzykanci: Daniel Keller i Igor Kreft. Grupę przygotował Pan Michał Szczypiorski oraz Pani Joanna Walkusz. Udało nam się zdobyć z wyróżnienie i czujemy się usatysfakcjonowani decyzją jury. Wszyscy uczestnicy otrzymali ciepły posiłek i nagrody. Z pewnością za rok ponownie weźmiemy udział w festiwalu.