21 strumiannika 2019r. w naji szkòle më òbchòdzëlë Dzéń Jednotë Kaszëbów. Nôpiérwi klasë ze szkòłë spòdleczny i gimnazjum zaspiéwałë wëbróną przez sebie spiéwkã pò kaszëbskù.

Westrzód nich bëłë taczi titułë: Za co Mackù kòza bijesz…, Farwny pałac, Kòsy, kòsy pajczi, Na mòjim laptopie, Kaszëbsczé jezora, Na kamiszkù sedzała, Mój tata kùpił kòzã, Òda do rôdotë, W kaszëbsczich stronach, Kòmisëjô w składze: Wastnô Elżbiéta Tandek, Wastnô Małgòrzata Bieluń- Wòźny i Wastnô Danuta Wesołowskô pò dokładny analizy prentacëjów mùzycznëch ògłosëła werdikt :
I môl: klasa VI
II môl: klasy I
IV
VIII
III G
III môl: klasa VII
IV môl: klasa II
V môl: klasa III
Pòstãpno wastnô Joana Walkùsz pòdzëla wszëtczich szkòłowników na 6 karnów, z chtërnëch kòżdé dostało pòzwã kwiôtka z wësziwkù: Palmeta, Rozeta, Gwiôzda, Tëlpón, Brzôd granatu, Róża.
Pierwszi cwiczenk pòlégôł na wëpisaniu gardów leżącëch na Kaszëbach i òznaczeniu ich na karce. W pòstãpnym cwiczenkù karna mùszałë rozpòznac môle leżący na Kaszëbach i wpisac ich pòzwã w wykropkòwónym placu. W trzecym cwiczenkù òdpòwiedałë na pitania z wiédzë ò Kaszëbach. W czwôrtim dofùlowałë krzyżówkã i pòzywałë dôwny sprzãtë ùżiwówny czëdës na Kaszëbach. Póznié nôleżało wpisac w zestôwk pòzwë sprzãtów AGD pò kaszëbskù. W òstatny kònkùrencjë nôleżało òdgadnąc titułë kaszëbsczich piosenków. Karna radzëłë so baro fejn, szłë „łep w łep”… Pò òbliczeniu punktów
I môl: Róże (78 punktów)
II môl: Tëlpónë (76 punktów)
III môl: Palmetë (63 punkty)
IV môl: Rozetë ( 62 punkty)
V môl: Gwiôzdë (60 punktów)
VI môl: Brzôd granatu (53 punkty)

Pani Joanna Walkusz zadowolona ze stanu wiedzy uczniów podziękowała wszystkim za zdrową rywalizację i dobrą zabawę.
Ponieważ w tym dniu przypadł” Pierwszy Dzień Wiosny,” na paleniu Marzanny na szkolnym placu spotkały się klasy 1-3 oraz 5-6 latki wraz z swoimi wychowawcami : Panią Iwoną Konkol, Panią Izą Szczypior , Panią Agnieszką Mac i Panią Kamilą Górką . Rozemocjonowani uczniowie rozpalili ognisko, aby raz na zawsze pożegnać tegoroczną zimę, którą symbolizowały własnoręcznie wykonane małe Marzanny.
W tym czasie klasy IV i V zebrały się w sali wraz z Panem Pawłem Selą, który już po raz kolejny prowadził w naszej szkole warsztaty garncarskie ,podczas których każdy z uczniów mógł wykonać z gliny na kole garncarskim miskę, kielich, czy wazon, a nawet ozdobić je według własnego pomysłu. Wszyscy byli zadowoleni z efektów własnej pracy.
Natomiast uczniowie starszych klas pod okiem „instruktorów” Pani Joanny Walkusz i Pana Jarosława Wygnańskiego doskonalili na holu umiejętności taneczne.
Mamy nadzieję, że zamiast tradycyjnych wagarów, nasza szkoła znalazła ciekawszy sposób na spędzenie” Pierwszego Dnia Wiosny”
Joanna Walkusz, Danuta Wesołowska,
Adrianna Treder kl.IV