Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w IV Ogólnopolskim Konkursie Kaligraficznym , którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 140 im. Kazimierza Jeżewskiego w Warszawie wraz z Warszawskim Domem Kaligrafii.

Zarówno uczniowie, jak i nauczycielki języka polskiego podeszli do zadania jako doskonałej zabawy i urozmaicenia czasu wolnego w dobie pandemiczych obostrzeń. Choć nie wierzyliśmy w sukces w ogólnopolskim rankingu znakomitych kaligrafów, to jednak  udało się…., ale o tym za chwilę….

Jednym z  głównych celów konkursu jest zwrócenie uwagi na czytelność i płynność pisma oraz kształt liter, bowiem współczesna młodzież obcująca na co dzień z kulturą obrazkową i żyjąca w pośpiechu, zapomniała o czytelnym i kształtnym pisaniu, co jest zmorą dla sprawdzających prace polonistów. Ponadto zadaniem konkursu jest uwrażliwienie na piękno pisma odręcznego ksiąg ręcznie iluminowanych i rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego.

W listopadzie 2020 roku przeprowadzono etap szkolny w poszczególnych kategoriach :

• - uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych:

Gągolewska Ida, kl. IV

Koszałka Kinga, kl. V

Klein Oliwia, kl.VI

Szymichowska Marika, kl.VI

• – uczniowie klas VII – VIII

Kobiella Paulina, kl. VII

Schmydke Nikola, kl. VII

Pipka Paulina, kl. VIII

Treder Damian, kl. VIII

Starosta Maria, kl. VIII

Wymienione osoby awansowały do etapu  wojewódzkiego, przeprowadzonego w lutym.

I tu najważniejsza informacja….  Uczennice :

Kinga Koszałka ,kl. V

Marika Szymichowska, kl.VI

Paulina Pipka, kl. VIII

Maria Starosta, kl. VIII

zakwalifikowały się do  etapu ogólnopolskiego, który będzie przeprowadzony z Warszawy dn. 16 kwietnia 2021r. w trybie online.

No cóż, trzeba będzie stawić czoła wyzwaniu! Przed uczestniczkami teraz czas intensywnych ćwiczeń w kaligrafii i zdobieniu tekstu.

I jeszcze informacja dla zainteresowanych przyszłorocznym udziałem w kolejnej edycji konkursu.

Zadanie konkursowe polegało na pięknym przepisaniu zadanego tekstu oraz ozdobieniu go iluminacjami, inicjałem lub bordiurą.

• w etapie szkolnym: Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne... Tylko dziś jest

twoje (Jan Paweł II)

• w etapie wojewódzkim: Nie ma dobrej odpowiedzi na źle postawione pytanie

(Stanisław Lem)

• w etapie ogólnopolskim: „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”.

Beata Starosz, Danuta Wesołowska