11 Listopada

Bo wciąż na jawie widzę
I co noc mi się śni,
Że TA, CO NIE ZGINĘŁA,
Wyrośnie z naszej krwi.
Edward Słoński "Ta, co nie zginęła"

Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na ponad sto lat utraciła niepodległość. Zaborcy - trzy mocarstwa: Austria, Prusy (późniejsze Niemcy), Rosja - w 1795 roku podzielili między siebie polską ziemię i wymazali z mapy Europy nasze państwo. Chcieli Polakom narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nie było polskiego rządu ani wojska, nie było stolicy. Nie wolno było używać polskiej flagi ani godła. Za mówienie w szkole po polsku dzieci były karane, a dorośli trafiali do więzienia. Nasz naród jednak nie poddawał się. Polska - wykreślona z mapy Europy - istniała. Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości. Walczyło w wielkich powstaniach narodowych, które jednak kończyły się klęską. Aż nadszedł długo oczekiwany dzień, czyli 11 Listopada.

10.11.2016r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym odbył się uroczysty apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Wystąpili w nim uczniowie kl. V- VI SP oraz I-III G oraz chór. Apel został przygotowały przez nauczycieli: panią Danutę Wesołowską oraz Marzenę Roszman oraz pana Michała Szczypiorskiego.W programie prezentowano z wielkim zapałem wiersze o tematyce patriotycznej, przepełnione lękiem, walką, ale także nadzieją na lepsze jutro. Chór szkolny przypomniał pieśni: „Wojenko, wojenko”, „Rota”, „Legiony" oraz utwór „Rozkwitały pąki białych róż”, który wykonał duet Danuta Lejk oraz Marek Wicher. Ten występ na pewno pozostanie na długo w sercach słuchaczy. Mogliśmy także usłyszeć prawdę o tym, jakie były drogi Polaków do wolności, przypomnieć informacje z historii, która nas uczy, że nasz kraj nie zawsze był wolny i niepodległy.

Dziś często nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromne i trudne problemy stały przed Polakami u progu wolności. Jak wiele potrzeba było do ich rozwiązania: pracy, inicjatywy, codziennego trudu, pieniędzy, myśli politycznej, ekonomicznej i technicznej.