Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę „za wyobraźnię narracyjną ,która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.
Pisarka jest piątą laureatką Literackiej Nagrody Nobla z Polski. Wcześniej tę najważniejszą dla pisarzy i poetów nagrodę otrzymali: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Stanisław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) i Wisława Szymborska (1996). Tokarczuk jest więc także drugą Polką z tą prestiżową nagrodą światowej literatury.

Aby poszerzyć wiedzę uczniów naszej szkoły o Noblistce ,Panie B. Starosz i D. Wesołowska przygotowały zestawy pytań konkursowych na temat biografii i twórczości literackiej Olgi Tokarczuk oraz dostarczyły osobom chętnym do udziału w konkursie przydatne materiały. Cała reszta zależała już tylko od chęci ,a może aż…?! Ostatecznie do konkursu w wersji testowej stawiło się 17 uczniów.
Zwycięzcami zostali :
w kategorii klas IV- VI
1.Kreft Igor kl. V
2.Cyman Mikołaj kl. IV
3.Dembska Zuzanna kl. V ,Piasecka Agnieszka kl. V, Todys Natalia kl. V
w kategorii klas VII - VIII
1.Kobiela Karina kl. VIII, Starosta Maria kl.VII
2.Jeliński Nikodem kl.VII
3. nie przyznano
Wszystkim uczestnikom gratulujemy ,a może niektórzy sięgną do raczej mało znanej twórczości Olgi Tokarczuk ,choćby po „Podróż ludzi Księgi ”, „E.E”, „Anna In w grobowcach świata” czy „Prawiek i inne czasy”.
Danuta Wesołowska