Zapusty to dawne polskie określenie karnawału, używane jeszcze po II wojnie światowej, zawłaszcza na wsiach. Z zapustami łączył się zwyczaj chodzenia po kolędzie, podczas którego kolędnicy odgrywali krótkie scenki fabularne, otrzymując w zamian poczęstunek lub drobne podarunki.

Zapusty Bukowińskie mają charakter kultywowania tradycji kaszubskiej, naszej, regionalnej a także odnoszą się do dnia dzisiejszego.

Zapusty dla nas, to przede wszystkim wspólna gościna osób występujących, osób związanych z występami jak i osób, które w większym lub mniejszym stopniu pomagają nam w realizacji naszych przedsięwzięć.

W tym roku utoczystość ta miała miejsce w Bukowinie w dniu 01.03.2014r.

W części artystycznej mogliśmy posłuchać piosenek, pieśni, arii operetkowych w wykonaniu chóru Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bukowinie, chóru gminy Cewice, którym akompaniowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta gminy Sierakowice i Symfonicy Gdańscy. Nad całością czuwał i dyrygował zespołami pan Hubert Szczypiorski.

W przerwach między ucztą muzyczną wystąpił pan Tomasz Fopke-animator kultury, poeta, kompozytor , dyrygent, który zachwycił licznie zgromadzoną publiczność recytacja znanych utworów Juliana Tuwima - "Lokomotywa", "Murzynek Bambo" w języku kaszubskim.

Wykonano utwór "Na granicy" na wspomnienie o rocznicy żołnierzy wyklętych jak i w utworze Kaszubskie Echo Majdanu zasygnalizowano łączność z narodem Ukraińskim w ciężkich chwilach walki o demokrację.

Na uroczystości zaszczycili nas swą obecnością senator Kazimierz Kleina, starosta Witold Tyburski, wójt gminy Cewice Jerzy Pernal, burmistrz Lęborka Witold Namyślak, wójt gminy Gdów Zbigniew Wojas. Swoją obecnoścą zaszczyciła nas również pani Marzena Breza-dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Stowarzyszenie "Rzowój Bukowiny dwukrotnie realizowało projekt ministerialny "Razem przez pokolenia", który polegał na aktywacji osób 60+.

"Bukowińskie zapusty" są dowodem na to, że muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale taż łączy pokolenia.